חיפוש :

האם קפה בריא או לא?

האם קפה בריא או לא? קפה הוא אחד מהמשקאות הפופולריים ביותר בעולם, כל כך פופולרי שהוא משמש למסחר בבורסות רבות בעולם. אפילו ארץ ישראל מבינה את החשיבות שלו ומחזיקה מלאי של קפה אצל היבואנים הגדולים לעיתות חירום. 


עם זאת, ההשפעות הבריאותיות של הקפה עדיין מעוררות מחלוקת. לכן, צללנו לנבכי הרשת על מנת לבדוק את הנושא הזה בשבילכם. 


חשוב לזכור שרבים מהמחקרים שיוזכרו במאמר זה הם תצפיתיים. הם בדקו את הקשר בין שתיית קפה לתוצאות מחלות אך לא מוכיחים סיבה ותוצאה.


עם זאת, בהתחשב בכך שהקשר הוא חזק ועקבי בין המחקרים, קפה אכן עשוי לשחק תפקיד חיובי בבריאותכם. 


יתרונות:


 1. עשיר בנוגדי חמצון ומכיל כמות קטנה של ויטמינים ומינרלים -  נוגדי חמצון כשמם כן הם, תרכובות אשר מעכבות את החמצון. חמצון הוא תגובה כימית אשר יכולה לייצר רדיקלים חופשיים ובכך להביא לתגובות שרשרת שעלולות לפגוע בתאי האורגנזימים.

  כמו כן, יש בקפה גם ויטמנים כמו B1, B2, B3, B5 מנגן, אשלגן, מגנזיום, וזרחן.

 2. הקפאין שהינו ממריץ גורם לעלייה ברמות האנרגיה, בתפקוד המוח, ובקצב חילוף החומרים לטווח קצר. לא בכדי הרבה אנשים מתחילים את הבוקר שלהם עם קפה, ומרבים בשתיית קפה בזמן לימודים ולפני אימוני כושר.

 3. ישנם מחקרים שמראים כי שתיית קפה גם מפחיתה את הסיכון לדמנציה, אלצהיימר, ופרקינסון בגיל מבוגר.

  במחקר אחד, שפורסם לאחרונה במסגרת האקדמיה הלאומית למדעים, מצאו חוקרים מבית הספר לרפואה של רוברטס רוברט וודס ג'ונסון כי חומצת שומן הנקראת Eicosanoyl-5-hydroxytryptamide (EHT) - חומר שנמצא בציפוי של פולי הקפה - מגן על מוחם של עכברים מפני מחלות.

  כאשר EHT שולב עם קפאין, כך מצאו החוקרים, שילוב התרכובות הגביר את הפעילות של זרז המסייע במניעת הצטברות חלבונים מזיקים הקשורים למחלת פרקינסון ודמנציה של אחת הצורות הנפוצות ביותר של דמנציה.

  מחברי המחקר אומרים כי דרוש מחקר נוסף בכדי לקבוע מינונים מיטביים של EHT וקפאין (או במילים אחרות, כמה כוסות קפה, ואילו סוגים, יהיו טובים ביותר) לבני אדם.

  ניתן לקרוא חלק מהמחקרים בלינקים הבאים:

  https://onlinelibrary.wiley.com/doi/full/10.1046/j.1468-1331.2002.00421.x
  https://onlinelibrary.wiley.com/doi/abs/10.1002/mds.21706
  https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/10819950
  https://onlinelibrary.wiley.com/doi/abs/10.1002/ana.1052


 1. חוקרים בהרווארד עקבו אחר 100,000 איש במשך כעשרים שנה. הם התרכזו בתקופה של ארבע שנים, ומסקנותיהם פורסמו מאוחר יותר במחקר זה משנת 2014.

  הם גילו כי אנשים שהגדילו את צריכת הקפה שלהם בכוס אחת ליום היו בסיכון נמוך ב -11 אחוזים לפתח סוכרת מסוג 2.

  עם זאת, אנשים שהקטינו את צריכת הקפה בכוס אחת ליום העלו את הסיכון שלהם לפתח סוכרת ב -17 אחוזים.

 1. שתיית קפה עשויה לעזור להפחית את סוג הנזק בכבד הקשור בהפחתת יתר במזון ובאלכוהול.

  החוקרים ניתחו נתונים מתשעה מחקרים שפורסמו בעבר עם יותר מ- 430,000 משתתפים וגילו כי שתיית שתי כוסות קפה נוספות ביום נקשרה לסיכון נמוך ב 44% לפתח שחמת הכבד.

  "שחמת היא מחלה קטלנית שלא נמצאה לא תרופה עדיין", אמר מחבר המחקר הראשי, ד"ר אוליבר קנדי ​​מאוניברסיטת סאות'המפטון בבריטניה. "לכן, זהו גילוי משמעותי ביותר שהסיכון להתפתחות שחמת עשוי להיות מופחת על ידי צריכת קפה - משקה זול, וזמין".


 2. בשנת 2016 פרסמה הסוכנות הבינלאומית לחקר סרטן (IARC) סקירה מעודכנת של הראיות המדעיות הקשורות לקפה וסרטן, ולא מצאה הוכחות חותכות להשפעה מסרטנת של קפה בסך הכל, והסיכמה כי המחקר מצביע דווקא על קשר הפוך בין צריכת קפה וסרטן כבד.

  נתונים ממחקר רב-אתני בארה"ב הראו כי צריכת קפה קשורה לירידה לשכיחות סרטן הכבד-התאי, והראתה ירידה בסיכון של 38% בקרב אלו ששתו 2-3 כוסות קפה ליום ו- 41% אצל אלו ששתו יותר יותר מ -4 כוסות.

  שני מחקרים גדולים הראו גם קשר דומה, עם הפחתת סיכון של עד 72% בקרב אנשים ששותים כמויות גדולות מאוד של קפה ושל 54% בקרב נשים ששתו יותר משלוש כוסות קפה ביום בארה"ב. 

 1. דיכאון הוא ההפרעה הנפשית הנפוצה בעולם ומובילה לאיכות חיים נמוכה משמעותית.

  במחקר אחד שנערך בהרווארד משנת 2011, אנשים ששתו הכי הרבה קפה היו בסיכון נמוך ב 20% להיכנס לדיכאון 

  בסקירה של שלושה מחקרים, אנשים ששתו ארבע כוסות קפה או יותר ביום היו בעלי סיכוי נמוך יותר של 53% להתאבד 

 1. ישנם גם כמה מחקרים מצביעים כי בממוצע, שתייני קפה חיים זמן רב יותר מאשר כאלה שאינם שותים קפה.

  בהתחשב בעובדה ששתיית קפה גורמת לסיכון נמוך יותר למחלות נפוצות רבות כמו שהראינו לפני כן - כמו גם להתאבדות - קפה יכול לעזור לכם לחיות יותר זמן.

  מחקרים ארוכי טווח בקרב כ-400,000 אנשים בגילאי 50-71 מצאו כי שותי קפה היו בסיכון נמוך בהרבה למות במהלך ה-12-13 שנים שבהן נערך המחקר.

  לפי המחקר, הכמות שבה הייתה הירידה הגדולה ביותר בתמותה, הייתה  4-5 כוסות ביום

 1. מחקר חדש מראה כי נשים ששתו יותר משלוש כוסות קפה ביום היו בסיכון נמוך ב 20% לפתח קרצינומה של תאי הבסיס (BCC) מאשר נשים ששתו פחות מכוס אחת בחודש.

  גברים ששתו יותר משלוש כוסות קפה נהנו מירידה של 9% בסיכון לסוג סרטן העור הזה.

  לשתיית קפה נטול קפאין לא הייתה השפעה על הסיכון לסרטן העור, מה שהביא את החוקרים לחשוד שקפאין הוא המרכיב העיקרי.

  החוקרת פנג'ו סונג, PhD, בעלת פוסט-דוקטורט שהינה חברה במחלקת רפואת עור בבית החולים בריגהם לנשים ובבית הספר לרפואה של הרווארד: "סביר שלקפאין יש השפעה מגנה. הסיכון ל- BCC היה נמוך בגלל הקפאין."


חסרונות:

 1. צריכת קפאין רבה מדי עלולה להוביל לריצוד, חרדה, דפיקות לב ואף להחמיר התקפי חרדה.

 1. אם אתם רגישים לקפאין ונוטים להפריז יתר על המידה, מומלץ להימנע לחלוטין מקפה.

 1. עוד תופעת לוואי בלתי רצויה היא שקפה עלולה לשבש את השינה. אם קפה מפחית את איכות השינה שלכם, נסו להפסיק לשתות קפה מוקדם, למשל אחרי השעה 14:00 בצהריים.

 1. קפאין יכול גם להיות בעל השפעות משתנות ולהעלות לחץ דם, אם כי אלה עוברים בדרך כלל כששותים באופן קבוע. עם זאת, עלייה קלה בלחץ הדם של 1-2 מ"מ / הרס"ג עשויה להימשך גם לשותים באופן קבוע

 1. נושא נוסף עם קפאין הוא שהוא יכול להוביל להתמכרות. כאשר אנשים צורכים קפאין באופן קבוע, הם נעשים בעלי סיבולת לכך. או שההשפעות הממריצות שלו מפסיקות להשפיע, או שיש צורך במינון גדול יותר כדי לייצר את אותן השפעות.

  כאשר אנשים מפסיקים לשתות קפאין הם סובלים מתופעות גמילה, כמו כאבי ראש, תשישות, ערפל מוחי ועצבנות. זה יכול להימשך מספר ימים  סיבולת ונסיגה הם סימני ההיכר של ההתמכרות הגופנית.

 1. יש אנשים - במיוחד נשים בהריון - אשר בהחלט רצוי שיפחיתו בצריכה של הקפה או אפילו שיפסיקו לחלוטין.

 2. מומלץ גם לאנשים עם בעיות חרדה, לחץ דם גבוה או נדודי שינה להפחית את צריכתם לזמן מה כדי לראות אם זה עוזר.

 3. ישנן גם הוכחות לכך שאנשים שצורכים קפאין הם בעלי סיכון מוגבר להתקפי לב.

לסיכום: למרות התדמית השלילית של הקפה, הוא עשיר בנוגדי חמצון והוכח גם כמפחית את הסיכון למחלות רבות. כגון סוכרת מסוג 2, מחלות כבד, אלצהיימר, דמנציה, פרקינסון  וסרטן העור . 


עם זאת, ישנם אנשים שצריכים להגביל או להפסיק לגמרי את צריכת הקפה. למשל, נשים בהריון, אנשים בעלי רגישות לקפאין, ואנשים שחולים במחלות לב ולחץ דם.  בנוסף, הקפאין שבו יכול לגרום להתמכרות, חרדה (אצל אנשים עם נטייה) והפרעות שינה . 


אם אינכם שותים קפה, היתרונות הללו אינם סיבה להתחיל לעשות זאת. מכיוון שיש גם חסרונות.

אבל אם אתה כבר שותים קפה ונהנים ממנו, נראה כי היתרונות עולים בהרבה על החסרונות.


טואול בניית אתרי אינטרנט